Najczęstsze pytania

Poniżej przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań

Piana PUR to innowacyjny materiał stosowany w izolacji budynków, obiektów przemysłowych, przemyśle okrętowym oraz wielu innych branżach. Piana z powodzeniem wypiera tradycyjne materiały izolacyjne takie jak wełna i styropian. Powstaje ona bezpośrednio na miejscu inwestycji i jest aplikowana przez profesjonalny zespół przy pomocy  pecjalistycznych maszyn. Podstawowymi składnikami z których powstają piany to poliol i izocyjanian.

Dzięki unikatowej technologii aplikacji, piany poliuretanowe trwale łączą się z podłożem i tworzą bez spoinową powierzchnię wypełniającą każdą szczelinę. Taki sposób aplikacji pozwala praktycznie w 100% wyeliminować tzw. mostki termiczne (czyli wszelkie nieciągłości w izolacji), co jest trudne do uniknięcia w przypadku użycia innych materiałów ociepleniowych. Piana zapewnia szczelną izolację niezależnie od tego na jak skompilowane powierzchnie jest nanoszona. Zatrzymuje podmuchy wiatru i zimne powietrze z zewnątrz, jednocześnie nie pozwalając na utratę ciepła z wewnątrz. Ponadto jej uniwersalność polega na tym, że może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków do izolacji dachów, ścian, podłóg, fundamentów oraz obiektów technicznych i innych nietypowych konstrukcji. Jest wykorzystywana w nowych i starych budynkach. Pianę można aplikować na powierzchni wykonanej z blachy, ze stali, z drewna, papy, styropianu, jak również na drewnopochodnej płycie, płytach kartonowo- gipsowych i wielu innych.

 

Rozróżniamy dwa rodzaje piany. Miękką pianę otwarto- komórkową, przeznaczoną do zastosowania wewnątrz (najczęściej poddasza), oraz twardą pianę zamknięto- komórkową, przeznaczoną do zastosowania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków (np. fundamenty, stropy, hale) oraz w przemyśle. Ze strukturą pianki mocno związana jest gęstość, im więcej komórek zamkniętych tym wyższa jest gęstość materiału. Struktura ma istotny wpływ na zastosowanie pianki. Ponadto materiały różnią się właściwościami ze
względu na producentów. Różnorodność materiałów i dostawców sprawia, że piany PUR można zastosować przy różnorodnych inwestycjach.

 

Piana poliuretanowa charakteryzuje się wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,020 – 0,023 W/(m2K) dla piany zamknięto-komórkowej i 0,033-0,039 W/(m2K) dla piany otwarto- komórkowej. Są to wartości konkurencyjne, a niejednokrotnie lepsze od innych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku. Jednak najbardziej istotny jest parametrem decydującym o ostatecznej efektywności izolacji czyli opór dyfuzyjny, inaczej nazywany wiatroszczelnością. Struktura piany ogranicza ruchy powietrza, a
tym samym zwiększa izolacyjność. Wartość oporu dyfuzyjnego określa ponadto tzw. oddychalność izolacji, co bezpośrednio mówi o odprowadzaniu wilgoci. Dla piany otwarto- komórkowej wynosi on 4 (wełna to 1- taki samą wartość ma powietrze w spoczynku). Oznacza to, że piana jest lepszym izolatorem niż wełna i jednocześnie zapewnia skuteczne odparowanie wilgoci, nie wpływa na skraplanie się wilgoci i nie powoduje „gnicia konstrukcji”. Natomiast piana zamknięto- komórkowa charakteryzuje się współczynnikiem
oporu dyfuzyjnego wynoszącym 80, oznacza to że nie jest ona polecana do izolacji poddasza, za to świetnie sprawdza się np. w ociepleniu fundamentów czy budynkach o specjalnym przeznaczeniu czy przemyśle.

Piana to zaoszczędzone miejsce. 1 cm piany odpowiada wełnie mineralnej o grubości 1,8 cm. Piana już przy mniejszej grubości osiąga wymagany od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła U poniżej 0,15 W/(m2K), takie właściwości jesteśmy w stanie uzyskać pianą otwarto- komórkową o grubości 25 cm (grubość wełny mineralnej w tym przypadku to około 45 cm), natomiast zamknięto- komórkową o grubości już 15 cm.

Niewątpliwą zaleta ocieplenia wykonanego pianą poliuretanową jest oszczędność czasu. Dzięki doświadczonemu zespołowi oraz maszynom wysokiej klasy firma DK IZOLACJE jest w stanie wykonać ocieplenie poddasza o przykładowej powierzchni użytkowej 100 m 2 w zaledwie kilka godzin, natomiast dachu płaskiego o powierzchni około 1000 m 2 w jeden dzień.

Ocieplenia wykonane z piany PUR w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych charakteryzuje się długą żywotnością, ich właściwości są stałe w czasie. Nie degraduje się,
nie kurczy się i nie odpada- tak jak inne materiały używane do izolacji. Ponadto w pianie nie rozwijają się pleśnie i grzyby oraz są wolne od owadów i gryzoni.

 

Więcej informacji o naszej działalności znajdziesz na naszym blogu

Blog

Szukasz eksperta od izolacji? Skontaktuj się z nami