fbpx Izolacje natryskowe • Ocieplenia pianą • DK Izolacje

Izolacje natryskowe pianą

poddasze ocieplone przy użyciu izolacji natryskowych

Ocieplenia pianą PUR

Ocieplenie pianą jest jedną z najszybszych i najskuteczniejszych metod ocieplania różnych obiektów i powierzchni. Jest alternatywą dla styropianu i wełny. Izolacja pianą to szybki, trwały, oszczędny i solidny sposób ocieplenia. Piana poliuretanowa powstaje bezpośrednio na miejscu budowy czy inwestycji przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz jest wykonywana przez profesjonalne firmy zajmujące się izolacjami natryskowymi. W odróżnieniu od innych materiałów piankę PUR natryskuje się pod dużym ciśnieniem na ocieplaną powierzchnię, co zapewnia idealne pokrycie i wypełnienie nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Historia poliuretanu sięga lat 30- tych XX wieku, natomiast izolacje natryskowe wykonywane pianą PUR zaczęły się pod koniec lat 60- tych XX wieku, co świadczy o tym że jest to materiał sprawdzony i uznany przez Klientów.

Dowiedz się więcej o DK Izolacje

aplikator piany pur podczas wykonywania izolacji natryskowych piana PUR na poddaszu

Zastosowanie piany PUR

Poliuretany są materiałami o szerokim zastosowaniu, spotykane w wielu branżach: budowlanej, górniczej, meblarskiej, obuwniczej, transporcie czy w przemyśle samochodowym, w rolnictwie i wielu innych. Wytwarza się z nich między innymi gąbki do mycia naczyń, podeszwy butów, kształtki tapicerskie, materace, elementy podsufitek, otuliny rur itp. Dzięki swoim właściwościom pianki PUR znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie, przy produkcji bloków poliuretanowych czy jako materiał do uszczelniania okien i drzwi. Jednak głównie jako idealny materiał do ocieplania wszelkiego rodzaju powierzchni począwszy od obiektów przemysłowych takich jak zbiorniki, hale, przechowalnie, izolacje konstrukcji stalowych. Pianę natryskową używa się do ocieplania domów na wodzie (tzw. houseboat-ów), domów o konstrukcji szkieletowej czy domów holenderskich. Pianka PUR służy do izolacji fundamentów, podłóg, ścian, stropów, stropodachów, poddaszy czy dachów płaskich. Pianę można aplikować na powierzchnie metalowe, betonowe, drewniane, membrany dachowe, płyty osb oraz płyty kartonowo- gipsowe czy niektóre tworzywa sztuczne. Izolacje z pianki PUR sprawdzają się świetnie zarówno w nowych budynkach jak i w tych już istniejących przy termomodernizacji.

Ocieplenie pianą PUR dachu

Zalety piany PUR

Piana poliuretanowa dzięki swoim właściwościom i użytej technologii do jej natrysku zapewnia idealne wypełnienie każdej szczeliny, nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu warstwa izolacji nie ma żadnych mostków termicznych czyli miejsc gdzie ucieka ciepło. Powierzchnie zaizolowane pianką poliuretanową są zarówno odporne na utratę ciepła jak i na nagrzewanie się od zewnątrz dzięki niskiemu przewodnictwu cieplnemu tego materiału. Uzyskujemy komfort termiczny zarówno w ciepłe jak i zimne dni . Duży opór dyfuzyjny piany zamknięto- komórkowej sprawia, że jest ona świetną barierą dla wilgoci, natomiast piana otwarto- komórkowa ma opór dyfuzyjny nieznacznie większy od popularnej wełny mineralnej co sprawia że zapewnia oddychalność oraz umożliwia odparowanie pary wodnej przy jednoczesnym wyeliminowaniu punktu rosy.

Zalety izolacji natryskowych:

 • brak pylenia, nie uczulająca, ekologiczna;
 • odporne na wirusy i grzyby;
 • szybkość aplikacji- 1 dzień dla średniej wielkości dachu;
 • brak mostków termicznych- idealna szczelność;
 • brak pęknięć, szczelin, szwów;
 • bardzo dobre wygłuszenie izolowanych powierzchni;
 • przyczepność do każdej powierzchni;
 • niewielka waga;
 • brak starzenia- piana nie zmienia właściwości przez lata;
 • posiadają niezbędne certyfikaty i atesty;
 • zmniejszenie kosztów ogrzewania do 50%;
 • pozwalają oddychać podłożu;
 • odporne na wilgoć.
aplikator piany PUR podczas natrysku izolacji na poddaszu

Piana kontra wełna

Warto podkreślić zalety piany względem wełny. Piana w przeciwieństwie do wełny dotrze w każde najtrudniej dostępne miejsce. Pianka skutecznie niweluje wszelkie mostki termiczne, a jej struktura jest jednolita na całej powierzchni, bez szpar, szczelin i pęknięć. Piana jest odporna działanie bakterii, grzybów czy wilgoci, oznacza to że jej właściwości są nie zmienne przez lata. W przeciwieństwie do wełny nie zmieni swoje grubości i ni straci właściwości izolacyjnych. Wełna z biegiem lat potrafi opaść i zmienić swoje miejsce, pianka PUR pozostanie w miejscu aplikacji przez cały okres eksploatacji i będzie skutecznie chronić dom przed utratą ciepła w chłodne dni i nagrzewaniem się wnętrza domu w ciepłe dni. Piana w odróżnieniu od wełny nadaje się do izolacji różnych powierzchni, oprócz stropów i poddaszy można nią izolować ściany, fundamenty, konstrukcje metalowe, hale, dachy płaskie, obiekty przemysłowe, baseny, zbiorniki i wiele innych. Pianka PUR jest lżejsza od wełny przez co nie obciąża izolowanych powierzchni. Kluczową przewagą nad wełną jest szybkość aplikacji, jednego dnia wykfalifikowana ekipa może ocieplić nawet 250 m2. Ocieplenie tej samej powierzchnia przy użyciu wełny zajęłoby kilka do kilkunastu dni.

Izolacja natryskowa wykonywana przez aplikatora na rusztowanie, termomodernizacja domu

Rodzaje piany PUR

Piany natryskowe dzieli się na dwa rodzaje, piany otwarto i zamknięto komórkowe

Piany otwarto komórkowe – to pianki o strukturze otwartych komórek. Oznacza to, że składają się one w 80-90 % z komórek otwartych, które są wypełnione powietrzem. Dlatego te pianki potocznie określa się jako „oddychające”, są paroprzepuszczalne. Pianki otwarto komórkowe stosuje się wewnątrz budynków, do izolacji ścian, dachu czy sufitów. Dodatkowo pianki te oprócz wyśmienitych właściwości izolacyjnych bardzo dobrze tłumią hałas i skutecznie wygłuszają ocieplane powierzchnie. Pianki otwarto- komórkowe natryskuje się bezpośrednio na konstrukcję dachu od środka, mogą być aplikowane na membrany lub deskowanie. Pianki PUR otwarto- komórkowe mają gęstość pozorną od 7 do 14 kg/m3 oraz współczynnik przewodzeni ciepła λ (lambda) pomiędzy 0,033 a 0,039 W/(m*K). Piany poliuretanowe otwarto komórkowe występują w rożnych klasach ogniowych. Najlepsze z nich to materiały samogasnące po zaniku źródła ognia o klasie odporności na ogień na poziomie E.

Podstawowe parametry pianek otwarto komórkowych*:

 • Współczynnik przenikania ciepła λ: 0,033- 0,039 W/(m*K)
 • Gęstość pozorna w produkcie gotowym: 7-14 kg/m³
 • Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ: 3-4
 • Nasiąkliwość wody: ≤ 7.3 kg/m²
 • Wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym: 10 kPa
 • Zawartość komórek otwartych: 80 – 90%

* parametry zależą od konkretnego rodzaju piany PUR

Przykłady pian otwarto komórkowych i ich właściwości:
Purios ET
Purios E
Purios FR

Piany zamknięto komórkowe – to piany o strukturze zamkniętych komórek. Składają się one w ponad 90 % z zamkniętych komórek, przez co są bardzo odporne na wodę. Materiały te charakteryzują się ponadto wysoką wytrzymałością i sztywnością. Piany PUR zamknięto komórkowe mają szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz budynków (choćby w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności) oraz na zewnątrz budynków. Na rynku istnieje wiele pian zamknięto- komórkowych, które różnią się parametrami oraz przeznaczeniem. Najczęstsze zastosowania takich pianek to izolacja fundamentów, podłóg, ścian zewnętrznych, stropów, dachów płaskich. W Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii pianami zamknięto komórkowymi ociepla się całe domy szkieletowe od środka. Znalazły one także szerokie zastosowanie w budynkach rolniczych, gospodarskich, przechowalniach, obiektach przemysłowych, konstrukcjach stalowych, halach produkcyjnych, magazynowych, chłodniach, przy izolacji basenów, ziemianek, piwnic czy przy obiektach nietypowych jak zbiorniki, cysterny, kontenery czy izolacja busów. Pianki poliuretanowe o zamkniętej strukturze komórek to materiały o jednych z najlepszych parametrach na rynku. Pianki PUR zamknięto- komórkowe mają gęstość od 30 do 60 kg/m3 oraz współczynnik przewodzeni ciepła λ (lambda) pomiędzy 0,02 a 0,024 W/(m*K).

Podstawowe parametry pianek zamknięto komórkowych*:

 • Współczynnik przenikania ciepła λ: 0,020 – 0,022 W/(m*K)
 • Gęstość pozorna w produkcie gotowym: 33 – 50 kg/m³
 • Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ: 27- 83.5
 • Nasiąkliwość wody: ≤ 0,10 kg/m²
 • Wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym: 190-380 kPa
 • Zawartość komórek zamkniętych: min. 90%

* parametry zależą od konkretnego rodzaju piany PUR

Przykłady pian zamknięto komórkowych i ich właściwości:
Purios HO
Purios H
Purios HR

Piany zalewowe – to sztywne pianki PUR wytwarzane metodą zalewową lub wtryskową. Piany te są łatwe w użyciu, można je wytwarzać w miejscu bezpośredniego przeznaczenia. Materiały, te mają bardzo dobrą zdolność do wypełniania wszelkich powierzchni zamkniętych i odwzorowywania wszelkich kształtów, nawet bardzo skomplikowanych. Systemy zalewowe znajdują zastosowanie w wytwarzaniu elementów formowalnych, przy produkcji uli, przy wypełnianiu profili okiennych i drzwiowych, przy wypełnianiu ścian grodziowych, w instalacjach przemysłowych, w chłodnictwie, w przemyśle stoczniowym, przy produkcji ornamentów oraz dekoracji ściennych i sufitowych. Ponadto można je zastosować do izolacji pomiędzy ścianami budynków, do izolacji rurociągów czy do wypełniania ścian zbiorników i wielu innych. Rozróżniamy piany zalewowe otwarto i zamknięto- komórkowe o różnej gęstości.

Ocieplenie pianą PUR na poddaszu wykonane przez firmę DK Izolacje

Wytwarzanie piany PUR

Pianę PUR wytwarza się bezpośrednio na miejscu inwestycji przy wykorzystaniu specjalistycznej maszyny zwanej agregatem do pianki. Pianka natryskowa znajduje się w formie płynnej w dwóch beczkach. Pierwsza z nich zawiera poliol, a druga izolcyjanian. Oba składniki, po ich uprzednim podgrzaniu w blokach grzewczych agregatu natryskowego są transportowane pod wysokim ciśnieniem przez podgrzewane węże aż do pistoletu natryskowego. To właśnie na wylocie z dyszy pistoletu poliol i izocyjanian łączy się ze sobą, a upadając na ocieplaną powierzchnie polimeryzują i powstaje pianka PUR, która wzrasta i szczelnie wypełnia wszelkie szczeliny. W całym procesie wytwarzania piany istotne jest zachowanie odpowiednich temperatur na każdym z elementów zestawu do natrysku oraz aplikacja piany przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (temperatura i wilgotność) oraz przy optymalnej wilgotności, temperaturze i jakości podłoża na które aplikuje się piankę poliuretanową. Komponenty z których powstają pianki PUR są wytwarzana w renomowanych firmach chemicznych i rafineriach. Spełniają one wszelkie normy jakościowe, atesty higieniczne oraz środowiskowe, co bezpośrednio przekłada się na wieloletnie gwarancje systemów natryskowych pianek PUR, a więc na bezpieczeństwo i zadowolenie Klientów.

Więcej informacji o pianach PUR znajdziesz na stronie FAQ

Izolacje natryskowe, wymiana starej izolacji

DK Izolacje
Ciepło, które procentuje!