Piany zamknięto- komórkowe

Pianki zamknięto- komórkowe to sztywne materiały natryskowe o strukturze zamkniętych komórek. Składają się one w ponad 90 % z zamkniętych komórek, przez co są bardzo odporne na wodę.

Materiały te charakteryzują się ponadto wysoką wytrzymałością i sztywnością.

Piany PUR zamknięto komórkowe mają szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz budynków (choćby w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności) oraz na zewnątrz budynków. Na rynku istnieje wiele pian zamknięto- komórkowych, które różnią się parametrami oraz przeznaczeniem. Najczęstsze zastosowania takich pianek to izolacja fundamentów, podłóg, ścian zewnętrznych, stropów, dachów płaskich.

W Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii pianami zamknięto komórkowymi ociepla się całe domy szkieletowe od środka. Znalazły one także szerokie zastosowanie w budynkach rolniczych, gospodarskich, przechowalniach, obiektach przemysłowych, konstrukcjach stalowych, halach produkcyjnych, magazynowych, chłodniach, przy izolacji basenów, ziemianek, piwnic czy przy obiektach nietypowych jak zbiorniki, cysterny, kontenery czy izolacja busów.

Pianki poliuretanowe o zamkniętej strukturze komórek to materiały o jednych z najlepszych parametrach na rynku. Pianki PUR zamknięto- komórkowe mają gęstość od 30 do 60 kg/m3 oraz współczynnik przewodzeni ciepła λ (lambda) pomiędzy 0,02 a 0,024 W/(m*K)

Zobacz też piany zalewowe

Podstawowe parametry pianek zamknięto- komórkowych

• Współczynnik przenikania ciepła λ: 0,020 – 0,022 W/(m*K)

• Gęstość pozorna w produkcie gotowym: 33 – 50 kg/m³

• Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ: 27- 83.5

• Nasiąkliwość wody: ≤ 0,10 kg/m²

• Wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym: 190-380 kPa

• Zawartość komórek zamkniętych: min. 90%

* parametry zależą od konkretnego rodzaju piany PUR